Zhromaždenie Za slušné Slovensko: Ľudia v Bratislave kričali aj „Dosť bolo Fica“ a „Do basy“ (foto + video)

  • aktualizované 21. februára 19:38

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Na výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa opäť stretli občania na námestiach.

Podujatie na bratislavskom Námestí SNP sa začalo o 17:00 a ľudia držali transparenty s nápismi „Žiadame funkčný ústavný súd, pilier demokracie“, „Matečná je kriminálnik“, „Danko je ruské zlo“ alebo „Fico je odpad“.

Podujatie, na ktorom vystúpili napríklad herci, poľnohospodári aj novinári ukončila slovenská hymna a skončilo sa pokojne po 19:00. Účasť sa podľa organizátorov pohybovala okolo čísla 30 000.

Lustrovaný v policajných databázach

Za uplynulý rok sa podľa otca zavraždeného Jána Kuciaka Jozefa toho udialo veľa. „V ekonomike sme sa dozvedeli, že sme dosiahli vrchol, ani nevieme ako,“ povedal na bratislavskom zhromaždení Za slušné Slovensko. „V gramatike existuje okrem holej vety aj takzvaná tretia veta a doktorandi sa nemusia namáhať s rigoróznou prácou, stačí len poodpisovať,“ povedal.

Najsmutnejšie je však podľa Jozefa Kuciaka to, že jeho syna pred vraždou sledovali bývalí príslušníci SIS a lustrovaný bol v policajných databázach. „Keď vyšla najavo komunikácia pána „Maznáka“ s istou nemenovanou osobou, zapojili do toho ešte aj vojenské spravodajstvo,“ dodal. Zároveň sa tisíckam zúčastnených poďakoval, že prišli.

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave
Zľava: Mária a Jozef Kuciakovci počas protestného zhromaždenia Nezabudneme! – Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 21. február 2019.Foto: SITA/Branislav Bibel.

Po zhromaždení Jozef Kuciak pre agentúru SITA povedal, že ak sa má situácia na Slovensku reálne zlepšiť, v prvom rade sa musí zmeniť celá súčasná politická garnitúra. „Niektorí sú ešte stále asi v tom socializme, niektorí ani nevedia, kam patria, už či opozíční či koaliční. Keď prešetria všetky veci, o ktorých Janko písal, vyjde najavo kto za koho kope. Stále čakám, že nastúpia mladí ľudia do politiky, ktorí nebudú zaťažení tým naším životom v socializme,“ povedal. Zdôraznil tiež, že kým je korupcia, lepšie Slovensko nebude.

Jozef Kuciak je zároveň vďačný národu, ako sa po vražde smelo postavil. „Som vďační, že kým sme boli v útlme, že to spravili za nás, že sa postavili za to, aby sa zobudilo Slovensko a aby sa pohlo vyšetrovanie. A verím, že sa zobudilo a aj keď zhromaždenia prestanú, v tých ľuďoch to zostane,“ dodal.

Postavičky ako Krajmer, Gajdoš a Bödör

Herec Richard Stanke vyhlásil, že obvinený Marián Kočner v Leopoldove musí byť začiatok a nie koniec kauzy. Za rok od vraždy podľa neho vyplávali na povrch neuveriteľné skutočnosti.

„Vynárali sa tu rôzne postavy a postavičky ako Gajdoš, Krajmer, Trnka, Bödör,“ povedal Stanke a pripomenul, že stále nie sú známi objednávatelia vraždy Kuciaka, protestujúci však nepoľavia, kým ich neodhalia a nestihne ich trest. „Keď sa vyšetrovaniu darí, nie je to vďaka politikom, ale napriek nim,“ uviedol.

Na zhromaždení vystúpil aj jeden z poľnohospodárov, ktorí prišli demonštrovať do hlavného mesta z východu Slovenska. Zopakoval, že vláda a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná kryjú podvody a korupciu a tiež oligarchov, ktorí sa toho dopúšťajú. Malých a stredných farmárov podľa neho táto situácia ničí a nedokážu s ňou bojovať.

Skandovanie „Dosť bolo Fica“ aj „Do basy“

Organizátori Karolína Farská a Juraj Šeliga vyzvali na odchod z funkcií predsedu parlamentu Andreja Danka, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika aj predsedu Smeru-SD Roberta Fica a kritizovali predsedu koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára. Zhromaždení popri tom skandovali „Dosť bolo Fica“, „Hanba“ alebo „Do basy“.

Na zhromaždení vystúpila tiež zamestnankyňa európskych inštitúcií Karolína Koščová-Stach. Zdôraznila, že dvojnásobná vražda bola pre ňou vytriezvením a poučením. „Klamstvo, zlodejina a zloba sa prehliadať nemajú a nesmú,“ povedala. Doplnila, že ďalšia vec, čo sa naučila bolo, že slušnosť je výzva. „Slušnosť spočíva v tom, že pravda je len jedna,“ skonštatovala s tým, že je normálne nekradnúť, ctiť si pravdu a odmietať nenávisť.

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave
Účastníci protestného zhromaždenia Nezabudneme! – Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 21. február 2019.Foto: SITA/Branislav Bibel.

Herec a pedagóg Martin Huba vyhlásil, že je nás viac, ktorí sme nadobudli pocit, že si z nás niekto robí dobrý deň, strieľa si z nás a má nás za hlupákov. Pripomenul pritom kauzy ako plagiát rigoróznej práce, dotácie v poľnohospodárstve, dotácie v školstve alebo voľbu ústavných sudcov a tiež argumenty, ktoré vládni politici využívali na ich obhajobu.

Podľa Hubu je tiež falošný argument koaličných politikov, že keďže boli zvolení, majú právo byť vo funkciách. „Pravda by to bola, keby vládli tak, ako sľúbili, ale to sa nedeje,“ zdôraznil. Zhromaždených tiež vyzval, aby rozmýšľali predtým, ako do urny vhodia volebný lístok.

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave
Účastníci protestného zhromaždenia Nezabudneme! – Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 21. február 2019.Foto: SITA/Branislav Bibel.

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne