Sociálne inžinierstvo v online dobe: Ako nenaletieť zlodejom

Šmejdi a vreckári dnes pomerne úspešne operujú v online prostredí. Ako sa nedať okradnúť?

Určite si ešte spomeniete na takzvaných šmejdov, ktorí sa len v nedávnej minulosti obohacovali na dôverčivých ľuďoch premyslenými obchodníckymi trikmi. Ich činnosť neskončila len vplyvom pandémie, ktorá nepraje skupinovým podujatiam či návštevám doma. Presunuli sa tam, kde ľudia trávia svoj čas, kde sa odohráva množstvo interakcií. Do online sveta. V minulosti potrebovali k svojej činnosti dobre nastavenú predajnú taktiku, logistiku a tiež aj nemalé vstupné náklady. Dnes potrebujú hlavne internet, telefón a lepšie či horšie vymyslený príbeh slúžiaci na získanie dôvery. Samozrejme, v tom jednoduchšom prípade to robia pomerne amatérsky a je možné ich ľahko odhaliť. Ich taktika sa však časom zlepšuje a používajú čoraz sofistikovanejšie scenáre. Navyše sa zlepšili aj vo využívaní falošných web stránok či fiktívnych formulárov na vypĺňanie údajov. Rovno tak pristupujú k peniazom svojich obetí a berú si, koľko chcú.

Sociálne inžinierstvo ako cesta k prelomeniu ostražitosti

Mnohí si stále myslia, že im sa to stať nemôže. Sociálne siete sú však plné príbehov ľudí, ktorí si o sebe mysleli, že sú dostatočne prezieraví na to, aby naleteli.

Sociálne inžinierstvo v digitálnom svete

Týmto pojmom sú označované aktivity jednotlivcov alebo organizovaných skupín, ktoré sa realizujú netechnickým spôsobom alebo len za pomoci jednoduchých nástrojov ako napríklad falošná web stránka či falošný webový formulár na vyplnenie údajov.

Cieľom týchto podvodníkov je vzbudiť dôveru a vylákať zo svojej obete citlivé údaje alebo prihlasovacie kódy do elektronického bankovníctva, vďaka čomu sa môžu finančne obohatiť.

Pozreli sme sa preto na niekoľko praktík, ktorých replikovanie do ďalších podôb vám môže včas pripomenúť, že treba byť ostražitý. Zachránite si tak pár desiatok eur alebo aj celé úspory.

Podoby podvodníkov

Podvodníci využívajú rôzne triky a nejde vždy len o rafinovanú organizovanú skupinu. Často ide o nenápadných jednotlivcov, ktorí pochopili, že dôverčivosť ľudí je neobmedzená studnica finančných zdrojov. Využívajú na to

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne