Video: Farmári prišli na koňoch do Bratislavy, trvajú na odvolaní ministerky Matečnej

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Predchádzajúce protesty farmárov v Bratislave spustením pozemkových úprav Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) ukázali, že protesty farmárov majú význam a zmysel. Začatie pozemkových úprav bolo totiž jednou z hlavných požiadaviek protestujúcich farmárov.

Konštatovali to v piatok predstavitelia Iniciatívy poľnohospodárov (IP) na verejnom zhromaždení v Bratislave pred budovou Úradu vlády SR. Zároveň prehlásili, že naďalej požadujú odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej z jej funkcie a veria, že sa tak stane do soboty, kedy dali toto ultimátum premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

Chcú pokojne pracovať na poliach

Na piatkové protesty farmárov v Bratislave prišlo odhadom 200 ľudí.

Chceme pokojne a slušne pracovať na poliach. Na našich stoloch chceme mať kvalitné domáce potraviny. Radšej by sme dnes podvečer namiesto vystupovania na pódiách, oddychovali doma s rodinami. Namiesto toho znovu musíme poukazovať na katastrofálny stav slovenského pôdohospodárstva. Ministerka neháji záujmy farmárov, ale oligarchov,“ uviedol v piatok člen Rady IP Jaroslav Szabó.

Predstavitelia Iniciatívy poľnohospodárov stratili po predchádzajúcich protestoch dôveru v ministerku Matečnú. „Veríme, že zajtra bude termín, kedy Gabriela Matečná prestane byť ministerkou pôdohospodárstva. Máme toho dosť! Toto odkazujeme ministerke, toto je heslo nášho protestu,“ povedal na provizórnom pódiu lesník Ján Mičovský.

Pellegrini už nemá veľmi ako pomôcť

V Bratislave sa zakončila protestná jazda farmárov na koňoch z centrály v Gyňove, ktorá začala v pondelok. Cieľom protestnej jazdy bolo vyzvať občanov Slovenska k podpísaniu petície na odvolanie ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej. Za odvolanie ministerky bolo k piatkovému podvečeru zozbieraných takmer 42 tisíc podpisov. Farmári z Iniciatívy poľnohospodárov obhajujú svoje ďalšie protesty tým, že podľa nich ministerka Matečná docielila, že slovenskí farmári skončili protestujúci a na kolenách pod mostom SNP v Bratislave. Problémom má byť najmä potravinová sebestačnosť SR a konanie ministerky, ktorá má kryť subvenčné podvody.

K piatkovému protestu farmárov sa vyjadril aj premiér Peter Pellegrini, ktorý uviedol, že protestujúcim farmárom už nemá veľmi ako pomôcť. „Smerom k protestujúcim farmárom už nemám veľmi čo urobiť. Ja som sa im venoval najviac, ako som mohol. Či už v Bratislave, alebo na východe Slovenska. Pozemkové úpravy sa začali. Verím, že farmári toto ocenia. Ja im nemôžem v protestoch brániť. Verím, že sa v Bratislave stretnú s odborníkmi, ktorí im budú môcť pomôcť. Nevidím ale dôvod, aby deň pred prezidentskými voľbami, mali prísť protestovať do Bratislavy. Aj preto ich protest považujem z časti aj za trošku politický,“ povedal premiér Peter Pellegrini.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne